Jajka produkowane w Polsce przeznaczone do sprzedaży, muszą być obowiązkowo ostemplowane 11 znakowym kodem.
- „1” - oznacza wolny wybieg; (gdzie jedynka jest pierwsza cyfrą wg wzoru)
- „2” – oznacza hodowlę ściółkową;
- „3” – oznacza hodowlę klatkową;
-„0” – oznacza chów ekologiczny.
Zezwala się producentom posiadającym stada kur niosek poniżej 50 sztuk na sprzedaż na rynku lokalnym jaj nieostemplowanych pod warunkiem, iż na miejscu sprzedaży podaje się nazwę i adres gospodarstwa.
Hodowla w systemie klatkowym
oznacza, iż w klatce mieści się do sześciu ptaków na powierzchni zwykle o rozmiarach 50x60 cm. Podłoga klatki jest wykonana z siatki drucianej. W chowie klatkowym kurom przycina się dzioby rozpalonym ostrzem. Taka operacja nazywa się debeaking, co jest dla ptaków niezwykle bolesnym zabiegiem. Czasami kury poddawane są głodówce, tak aby okres znoszenia jaj był jak najbardziej efektywny. Jedzenie dostarczane jest przez automatyczne podajniki wprost do gardeł ptaków, a jaja i odchody zabierają taśmociągi. Ptaki są zamknięte, nie mają swobody poruszania się. Takie warunki są przyczyną ich wielu chorób, jak np. przerost organów wewnętrznych, niewydolność ruchowa, problemy ze stawami. Przyjmując strach, frustrację i ból za definicję cierpienia, na podstawie badań naukowych można wyciągnąć wniosek, że kury nioski cierpią w klatkach i że system klatkowy jest najbardziej barbarzyńskim sposobem produkcji jaj.
Hodowla w systemie ściółkowym
polega na utrzymaniu kur w budynkach, gdzie maksymalne zagęszczenie wynosi 25 ptaków na metr kwadratowy w zależności od rodzaju systemu. Ptaki mają dostęp do skrzynek z gniazdami, pożywienia i wody na wszystkich poziomach. Ściółka znajduje się na najniższym piętrze. Każdy ptak powinien mieć zapewnione około 15 cm grzędy. Ptaki mają dostęp do pomieszczeń, gdzie mogą zażywać kąpieli w piasku, drapać i gniazdować, mogą się poruszać i korzystać z grzęd. Nie są jednak wypuszczane na powietrze, całe życie spędzają w betonowych kurnikach.
Wolny chów
Hodowla ekologiczna
Kury żyją w warunkach z zachowaniem najwyższego dobrostanu.
Jak podaje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals, 90 procent jaj w Polskich sklepach pochodzi z hodowli klatkowej.
Źródło opisów metod chowu kur na podstawie www.klubgaja.pl, oraz biuletynów TOZA